Z_Oczka wodne

water-lilies-1540496_960_720

Oczko wodne – najważniejsze podstawy dla tych którzy chcą postawić oczko, które w przyszłości będzie ozdobą działki.

1. Głębokość – jeżeli chcemy żeby rybki przetrwały zimę w naszych warunkach klimatycznych – musi być minimum 80cm – zalecane 120cm. Poniżej 80cm – można zabezpieczyć oczko przed silnymi mrozami poprzez postawienie “namiotu foliowego” lub założenie grzałki czy pompy lodowej ( niestety zimą na działkach ROD Pogodny nie ma prądu ), a to są dodatkowe koszty, więc kopiemy od minimum 80cm.

2. Cień – wg. mnie to druga najważniejsza rzecz dotyczące oczka wodnego – jeżeli nie chcemy glonów nitkowatych – oczko wodne musi być zainstalowane w miejscu gdzie jest najwięcej cienii, ponieważ oczko wodne założone na otwartym terenie, czyli na słońcu – w okresie letnim takie warunki sprzyjają się do gwałtownego rozrostu glonów.

3. Folia czy forma stała – poza tzw. gliniankami, czyli zbiornikami z naturalnym dnem zbierającymi nadmiar wody z działki, wszystkie sztuczne akweny potrzebują trwałego uszczelnienia. Do budowy oczek i stawów o powierzchni powyżej 4 m2 poleca się folię PVC lub wykładzinę EPDM z kauczuku syntetycznego. Prostym sposobem jest wkopanie gotowej formy z tworzywa sztucznego.

4. Filtr i lampa UV – żeby zapobiec efektu zielonej wody konieczna jest instalacja filtru oraz lampy UV – które hamują wzrost glonów nitkowatych przez to woda może być krystalicznie czysta i dno jest przejrzyste. Jeżeli budżet mamy ograniczony – a chcemy mieć czystą wodę – możemy do oczka o poj. 2000l wpuścic około 30 sztuk małży czyli szczeżuji pospolitych.

Szczeżuja pospolita